Sanallaştırma Hizmetleri

Sanallaştırma Hizmetleri

Sanallaştırma hizmetleri, özellikle sunucuların kapasitelerini arttırmak doğrultusunda önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Sanallaştırma hizmetleri sunucuların gerçek potansiyelinin ortaya çıkarılması noktasında etkili olan bir hizmetleri tanımlamaktadır. Zira günümüzde pek çok sunucu gerçek performansının çok altında çalışmaktadır. Bu durum ise işletmelerin yeni sunucu satın almasına neden olmaktadır. Böylece ihtiyacın çok üzerinde sunucunun piyasada yer aldığı bilinmektedir. Bu durum ise doğal olarak karmakarışık bir çalışma sistemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Oysa sunucuların sanallaştırması sayesinde bahsedilen bu sorunların azaltılması mümkün olmaktadır.

Sanallaştırma Hizmetlerinin Faydaları

Sanallaştırma hizmetleri, sunucuların sanallaştırılmasını sağlayarak onların çok daha yüksek performanslı olarak çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, birçok fiziksel sunucunun tek bir sunucu üzerinde sanal olarak çalışan sunucularla birleştiren bu hizmetler, karmakarışık durumların ortaya çıkmasına da engel olmaktadır. Bu doğrultuda sanallaştırma hizmetlerinin özelliklerini sıralayacak olursak;

·         Sunucuların performansını arttırır

·         İş önceliklerine göre gerekli düzenlemeleri yapar

·         Donanım özgürlüğünü işletmelere sunar

·         Anlık CPU, I/O ve bellek bileşenlerini sistemlerinin arasında paylaşımını sağlar

·         Sunucu maliyetini ciddi oranda düşürür

·         Sunucu barındırma maliyetini düşürür

·         Donanım güncellemelerini ve yama servislerini aktif olarak işletmelere sunar

·         Sunucu bakım, yönetim ve işletim maliyetini düşürür

Sıralanan bütün bu kazanımlar sanallaştırma hizmetlerinin işletmelere sunmuş olduğu avantajlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde de son zamanlarda sanallaştırma hizmetlerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

 

Çözüm Ortakları

Mesaj Durumu

Eksik veya boş alan bırakmayınız